Novú záhradnú sezónu sme odštartovali prvým projektom – stavbou vyvýšeného záhona. Rozhodli sme sa ho umiestniť do centrálnej časti záhrady, pri dome, kde nemáme trávnik. Zeleň namiesto trávnika nám čiastočne kompenzuje pavinič, ktorý sa ťahá po kamenných stenách. Ale zelene nie je nikdy dosť a vyvýšený záhon bol skvelou voľbou, ako oživiť prázdne miesto, kde sa nedá sadiť do zeme.
Pestovanie vo vyvýšených záhonoch je čoraz populárnejšie, kedže má množstvo výhod. Pre nás záhradkárov je veľmi pohodlné a praktické. Pri starostlivosti o rastliny sa nemusíme ohýbať či kľačať na zemi. Šetríme si chrbát a aj kolená. :)
Ďalšou z výhod je, že rastlinám môžeme dopriať kvalitnú pôdu presne podľa ich potrieb. Tento problém je dobre známy tým, ktorí žijú v oblastiach s neúrodnou alebo piesočitou pôdou. Vyvýšený záhon umožňuje rastlinám rásť v pôde, ktorá bola doplnená kompostom či rašelinou. V kúpenom substráte je menej semien buriny a tie, ktoré sa pokúšajú zakoreniť, sa zvyčajne dajú ľahko vytiahnuť.
Vyvýšené záhony majú lepšiu drenáž a umožňujú prebytočnej vode odtekať, čím chránia korene rastlín pred hnilobou a presňami.
Nás záhradkárov častokrát trápia rôzni škodcovia ako napríklad slimáky. Tie majú k rastlinám vo vyvýšenom záhone sťažený prístup. Krtkovia či hraboše sa do záhonu ani nedostanú, ak ho máte na betónovom základe (rovnako ako my), prípadne na jeho spodok umiestnite zajačie pletivo.
Jednodu z najväčších výhod pestovania vo vyvýšených záhonoch je predĺžené vegetačné obdobie. Z vyvýšeného záhonu si viete jednoducho spraviť fóliovník alebo parenisko a prvé priesady môžete vysádzať už skoro na jar. Vyvýšené stanovište totiž zachytáva viac tepla zo slnka, čo pomôže zelenine či kvetom rásť rýchlejšie a rastliny budú silnejšie.
Z nevýhod by som oproti klasickému pestovaniu v zemi spomenula vyššie počiatočné náklady na kúpu či výrobu záhona a taktiež viac práce pred začatím pestovania. Naplniť väčší vyvýšený záhon dá celkom zabrať. :) S čím treba pri staroslivosti o rastliny či plodiny počítať je častejšia zálievka počas horúcich letných dní.
Vyvýšený záhon si môžete vyrobiť aj sami doma, avšak my sme si prácu ušetrili. Kúpili sme už hotový v OBI. Nájdete ho pod názvom Andrewex. Zapáčila sa nám antracitová farba, avšak v ponuke ho nájdete aj v iných prevedeniach. Rozmery má: 75 x 150 x 76 cm. Jeho montáž bola jednoduchá a za pomoci akumulátorového šrubováka aj rýchla. Z vnútornej strany záhona som pripevnila za pomoci klinčekov a kladiva nopovú fóliu. Tá zabráni vlhnutiu a hnilobe dreveného materiálu, čím sa predĺži jeho životnosť.
Naplnenie záhona záleží od toho, čo v ňom plánujete pestovať. Úžitkové rastliny ako zelenina a bylinky majú na rozdiel od okrasných rastlín vyššie nároky na živiny. My sme sa rozhodli záhon využiť na pestovanie okrasných rastlín.
Spodnú, drenážnu vrstvu tvoria kamienky, ktoré vypĺňajú približne 1/3 výšky záhonu. Kamene odvedú nadbytočnú vodu a korene kvetín nezačnú odhnívať. Druhou a aj poslednou vrstvou je kvalitný substrát. Vyberáme ho podľa rastlín, ktoré plánujeme vysádzať. Jednotlivé vrstvy som oddelila netkanou textíliou.
Pozrite si aj video z realizácie vyvýšeného záhona.
V našom záhone sú vysadené rôzne trvalky. Niektoré som presadila z črepníkov či skalky a ďalšie som dokúpila v OBI ako napríklad kručinku farbiarsku, levandule, lomikameň a heuchery. Na jeseň k nim ešte dosadím cibuľky jarných kvetín.
Či už sa chystáte vysádzať okrasné alebo úžitkové rastliny, odporúčam prečítať si skvelý článok: Správne plnenie vyvýšeného záhona.
Článok o vyvýšenom záhone uverejňujem zámerne s odstupom po dvoch mesiacoch od jeho založenia. Stal sa neodmysliteľnou súčasťou našej záhrady a tvorí príjemnú zelenú kulisu pri dome. Opticky predelil záhradu, čím vznilo prirodzené miesto na príjemné posedenie pred záhradným domčekom.
Všetky rastliny sa neskutočne rozrástli a čoskoro budem musieť niektoré z nich presadiť, aby mali dostatok miesta.
Želám pekný deň.
Viki